Terapia obrzęku (drenaż limfatyczny, bandażowanie)

Jest to terapia przeznaczona dla osób borykających się z problemem obrzęku (po mastektomii, operacjach, urazach). Ja proponuje metodę stworzoną w Niemczech przez dr Asdonka. Można również wypożyczyć u mnie zestaw do bandażowania.

Obrzęk to widoczne obrzmienie, którego skutkiem może być uczucie ciężkości, ograniczenie możliwości ruchowych, zmniejszenie wydajności, bóle spowodowane napięciem skóry. Tego typu obrzęki nie tylko wywołują u dotkniętych nimi pacjentów wymienione dolegliwości, lecz uniemożliwiają im częściowo lub całkowicie wykonywanie pracy zarobkowej.

Celem tego typu fizjoterapii jest doprowadzenie do zmniejszenia lub ustąpienia wywołanych obrzękiem dolegliwości, a co za tym idzie poprawę jakości życia, utrzymanie lub przywrócenie zdolności pacjenta do pracy.

Terapia ta jest jedną z najważniejszych metod leczniczych obrzęku. W przypadku schorzeń naczyń limfatycznych, i wiążących się z nimi obrzękami, farmakologia jest nieskuteczna i dlatego też jedynie poprzez odpowiednią fizjoterapie możliwe jest oddziaływanie na ten układ.

Pełna terapia obrzęku składa się z drenażu limfatycznego i terapii uciskowej (kompresji).

  • Drenaż limfatyczny, jest zabiegiem, podczas którego zastosowane są specjalne chwyty, które wykonywane są zgodnie z kierunkiem przepływu limfy. Są to powolne, przypominające odruch czerpania, ruchy okrężne dłoni o bardzo małej sile nacisku, których zadaniem jest doprowadzenie do lekkiego, chwilowego odkształcenia tkanki. Powtarzanie tych ruchów prowadzi do pobudzenia pracy naczyń limfatycznych.
  • Terapia obrzęku, polega na stosowaniu specjalnych chwytów o zwiększonej sile nacisku, na skutek których następuje z jednej strony zwiększenie wchłaniania płynów przez naczynia krwionośne i limfatyczne, z drugiej zaś – rozluźnienie stwardniałej, zabliźnionej tkanki.
  • Kompresja ( bandaże lub rajstopy uciskowe), po zakończonym drenażu limfatycznym należy zastosować bandażowanie kompresyjne lub odpowiednie rajstopy w celu utrzymania optymalnego skutku terapii.